rozwody olsztyn

Ile kosztuje rozwód z adwokatem?

Polskie prawo nie nakłada obowiązku reprezentanta prawnego w sprawach cywilnych. W związku z tym wszystkie sprawy cywilne – w tym rozwód – można przeprowadzić bez udziału prawnika. Jednak w niektórych sprawach rozwodowych jest on niezbędny. Ile kosztuje rozwód z prawnikiem – tutaj znajdziecie odpowiedź.

Rozwód z adwokatem czy bez?

Na początku warto zastanowić się, czy w ogóle potrzebujemy prawnika do rozwodów. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, powinieneś/powinnaś zastanowić się po pierwsze, czy podczas sprawy rozwodowej dasz radę przejść przez wszystkie formalności. Niektóre osoby dają radę to zrobić, dla niektórych jest to niestety niemożliwe. Taki formalności jest naprawdę sporo – obejmują one:

  • złożenie pozwu rozwodowego;
  • przygotowanie załączników do pozwu rozwodowego;
  • wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów lub kontaktów z dziećmi.

Jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Pracy nawarstwia się jeśli decydujemy się na pozew o rozwód z orzeczeniem o winie małżonka. Należy wtedy uzasadnić swój pozew oraz podać niezbędne dowody. Wtedy na pewno należy szukać pomocy wykwalifikowanego prawnika, gdyż w takich wypadkach jest większe prawdopodobieństwo, że będą to o wiele trudniejsze rozwody. Warto więc znaleźć odpowiedniego prawnika, na przykład poprzez wpisanie frazy „rozwody gdynia” w wyszukiwarkę.

Czytaj również: Jak złożyć pozew o rozwód?

Cena rozwodu z prawnikiem

Na początku warto pamiętać, że istnieje szereg opłat sądowych, które są niezależne od tego, czy zdecydujemy się na usługi prawnika. Sam pozew o rozwód kosztuje 600 złotych. Jeśli sąd musi się zająć podziałem majątku, to należy dopłacić od 300 do 1000 złotych.

Na rynku prawniczym cena udział wykwalifikowanego adwokata w sprawie rozwodowej należy zależy od stopnia skomplikowania sprawy rozwodowej. Za rozwód bezproblemowy, bez orzekania o winie trzeba zapłaic około 1500 złotych. Za sprawę bardziej wymagającą, w której składamy pozew o rozwód z orzekaniem o winie, trzeba zapłacić do 3000 do 6000 złotych. Nie jest to jednak górna granica.

Oczywiście kwoty mogą się różnić w zależności do miasta, skomplikowania sprawy i długości postępowania. Warto zauważyć, że kancelarie mogą stosować różne sposoby rozliczenia – ryczałtową lub za każdą wykonaną czynność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *