internista poznań prywatnie

Lekarz pierwszego kontaktu – kiedy się do niego zgłosić?

Lekarz pierwszego kontaktu, lekarz rodzinny, internista – to ten sam specjalista, do którego należy zgłaszać wszelkie problemy zdrowotne. To on czuwa nad profilaktyką, rozpoznawaniem, leczeniem i kontrolą stanu zdrowia pacjenta. To on jest pierwszym medykiem, na którym ciąży odpowiedzialność pokierowania chorego w ramach całej kuracji prozdrowotnej.

Czym zajmuje się internista?

Można siało powiedzieć, że to lekarz ogólny, od wszystkiego i tak powinien być traktowany internista. Poznań dysponuje placówkami, w których można wybrać swojego lekarza pierwszego kontaktu. Oznacza to, że właśnie do niego pacjent uda się w przypadku zauważenia niepokojących objawów zdrowotnych.

Internista zajmuje się diagnostyką chorób układu krążenia, górnych dróg oddechowych, układu pokarmowego, moczowego, kostnego, stawowego. To on jako pierwszy rozpoznaje schorzenia metaboliczne czy alergiczne. Ogólnie rzecz ujmując, to do niego zgłasza się chory, który zauważył jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Należy zaznaczyć, że nie zawsze właściwe kompetencje posiada internista. Poznan na szczęście oferuje także profesjonalną, specjalistyczną pomoc medyczną. Chodzi o to, że jednym z głównych zadań lekarza pierwszego kontaktu jest skierowanie pacjenta do właściwych lekarzy specjalistów. To internista rozpoznaje chorobę, ale bardzo często w celu wdrożenia skutecznego leczenia konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka. Taką wykonują specjaliści. Internista nie zawsze ma stosowne uprawnienia do leczenia wszelkich schorzeń, w swoim gabinecie nie dysponuje zresztą profesjonalną aparaturą.

Kiedy zgłaszamy się do internisty?

Do lekarza pierwszego kontaktu najczęściej zgłaszamy się z chorobami górnych dróg oddechowych i takowe też są przez niego całkowicie leczone. Mówimy tu o przeziębieniach, stanach grypowych, stanach zapalnych zatok, anginach. Internista nie powinien jednak prowadzić pacjentów z astmą czy zapaleniem płuc, od tego są inni specjaliści. Trzeba zaznaczyć, że lekarz rodzinny jest pierwszym medykiem, z którym ma kontakt pacjent, zaś od niego zależy dalsze postępowanie w zakresie leczenia schorzeń.

Kto wypisuje skierowania do konkretnych specjalistów? Jest to właśnie lekarz internista. Poznań i wszystkie miasta w Polsce funkcjonują w tym zakresie w podobny sposób. Pacjent bardzo często nie ma możliwości dostania się do gabinetu lekarza specjalisty, jeśli nie otrzyma skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli takowe dostał, oznacza to, że istnieją wyraźne powody, dla których chory ma być skonsultowany specjalistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *