miseczka dla dziecka

Najlepsze naczynia dla dziecka do samodzielnego jedzenia

Dziecko zaczyna wykazywać chęć samodzielnego spożywania posiłków około 6 miesiąca życia. Oczywiście ten etap jest indywidualny i może to nastąpić nieco wcześniej bądź później. Zadaniem rodziców jest zachęcanie i wspieranie malucha w nabywaniu nowych umiejętności. Nie ma wątpliwości, że samodzielne nakładanie jedzenia i spożywanie go to duży krok w rozwoju najmłodszych. Warto ich w tym wspierać. Podpowiadamy, jakie naczynia najlepiej przygotować dla dziecka, które nie chce być już karmione.

Kiedy kupić specjalne naczynia?

Półroczne niemowlę chętnie je palcami i nie należy mu tego zabraniać. W ten sposób przygotowuje się do nauki jedzenia sztućcami, bo usprawnia nawyk wkładania produktów spożywczych do buzi, uczy się też gryźć oraz prawidłowo przegryzać. To świetny moment, by sprawić mu pierwsze sztućce, zaczynając od łyżeczki. Wszystkie sztućce powinny być lekkie, mieć antypoślizgowy uchwyt dopasowany do małej rączki, mają być wykonane z bezpiecznego materiału, a widelec oraz nóż muszą mieć zaokrąglone brzegi. Wiele tego rodzaju produktów znajdziecie na stronie https://raczkujemy.pl.

Uwagę warto zwrócić również na naczynia, na które nakładane jest jedzenie. Najlepiej sprawdzi się miseczka dla dziecka. Idealnie, jeśli nie jest zbyt głęboka, za to w pełni stabilna. Hitem jest miska Doidy bowl, która posiada specjalną przystawkę, dzięki której nie przesuwa się po stole. Do tego ma ścięty kształt, co ułatwia nabieranie jedzenia. To przykład dobrego naczynia, które jest wielofunkcyjne. Nadaje się do serwowania śniadań, przekąsek, zupy czy drugiego dania.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając naczynia dla dzieci?

Oprócz ich funkcjonalności, o której już wspominaliśmy przy okazji opisu miseczki dla dzieci ze specjalną przyssawką i ściętymi bokami, przy wyborze pierwszych naczyń dla dziecka uwagę należy zwrócić jeszcze na inne aspekty. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Naczynia muszą mieć zaokrąglone końce, być lekkie i wykonane z nietłukącego się materiału. Idealnie, jeśli zostały stworzone w 100% z najlepszej jakości silikonu spożywczego, nie zawierają toksycznego BPA, ftalanów, metali ciężkich czy PVC.

Aby zainteresować najmłodszych nauką samodzielnego jedzenia, dobrze jest postawić na atrakcyjny design naczyń. Miseczka dla dziecka może być w ulubionym kolorze albo zostać udekorowana bajkowymi akcentami. Doskonale sprawdzają się te, na których kolorową ozdobę umieszczono na dnie naczynia – dziecko wtedy chętnie zjada posiłek, by sprawdzić, jaka postać została namalowana.

Pamiętajmy, że jednorazowe użycie takich naczyń nie wystarczy. Bardzo często jest to długa i regularna praca, by dziecko zaczęło jeść samodzielnie, sprawnie i z ochotą. Warto, by dziecięce miseczki i sztućce włączyć do codziennego rytuału spożywania posiłków. Naczynia, choć atrakcyjne, nie mogą stanowić rozrywki, ale być raczej nieodłącznym elementem zasiadania przy stole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *