Obsługa wózków widłowych

Praca na wózku widłowym

Pracę na wózku widłowym może podjąć tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Aby takowe zdobyć, pracownik musi przejść właściwy kurs na wózki widłowe. Profesjonalne szkolenia tego rodzaju zawsze są autoryzowane przez Urząd Dozoru Technicznego, który to wyznacza wymogi dotyczące pracy i zasady zachowania bezpieczeństwa podczas używania tego rodzaju sprzętu.

Sama obsługa wózków widłowych nie jest trudna, chociaż od operatora wymaga się olbrzymiej odpowiedzialności – niejednokrotnie już zdarzył się tragiczny wypadek, za który wina obarcza się osobę, która kierowała wózkiem widłowym bez należytych uprawnień.

Zorganizowanie szkolenia umożliwiającego zdobycie niezbędnych uprawnień do kierowania wózkiem widłowym jest obowiązkiem pracodawcy. Jednak nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli zatrudniamy obcokrajowca w ramach współpracy z agencją pośrednictwa pracy. Wówczas to jej zadaniem jest, żeby pracownicy z Ukrainy posiadali niezbędne uprawnienia umożliwiające im wykonywanie realizację powierzonych obowiązków. Taka współpraca stanowi to dużą wygodę i niesie za sobą szereg korzyści, ponieważ nie musimy się borykać z załatwieniem szeregu formalności związanych z uprawnieniami i pobytem obcokrajowca.

Aby przygotować odpowiednio każdego kursanta, szkolenie trwa średnio 14 dni i jest podzielone na dwie części. Przede wszystkim to teoria, na której każdy, przyszły operator poznaje zasady bezpieczeństwa BHP oraz część praktyczna, na której uczy się rzeczywistej jazdy na wózku widłowym i obsługi tego rodzaju sprzętu.

Zdobycie uprawnień zapewnia tylko zdanie z wynikiem pozytywnym egzaminu, który również składa się z dwóch części. Sprawdzana jest wiedza teoretyczna, jak i umiejętność prowadzenia wózków widłowych. Dopiero po uzyskaniu uprawnień można starać się o pracę operatora wózków widłowych, która jest zresztą w ostatnim czasie bardzo intratna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *