zbiornik na benzynę

Przepisy dot. magazynowania paliwa

Z każdym rokiem zwiększa się popularność wśród polskich rolników na własny zbiornik na paliwo. W takim kontenerze można przechowywać znaczące ilości oleju napędowego, który wykorzystywany jest do funkcjonowania różnych maszyn rolniczych. Najpopularniejsze są zbiorniki tzw. dwupłaszczowe, które wykonane są z dwóch warstw stali lub tworzywa sztucznego. Zbiornik znajdujący się wewnątrz (właściwy) to przestrzeń, w której składowane jest paliwo. Otoczony jest on większym drugim zbiornikiem, który wg przepisów powinien mieć pojemność co najmniej 110% objętości zbiornika wewnętrznego. Co warto dodać, rolnicy legalnie mogą magazynować paliwo w kontenerach o maksymalnej pojemności 5000 litrów.

W roku 2017 zaczęła obowiązywać ustawa, która dotyczy kontroli przewozu towarów wrażliwych. Tego typu przesyłki, których objętość przekracza 500 litrów, muszą być zgłoszone do rejestru zgłoszeń SENT. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować karą finansową wynoszącą aż 46% wartości przewożonego towaru (wartość netto). Dzięki takim przepisom, rolnicy mają większą pewność, że dostarczane do nich paliwo pochodzi od zaufanego dostawcy.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup zbiornika na paliwo, jakich zasad na leży przestrzegać? W prawie jasno określone są wytyczne co do umiejscowienia takiego zbiornika, a mianowicie należy zachować minimalną odległość:

  • 10 metrów od budynków mieszkalnych oraz budynków użytku publicznego,
  • w zależności od wysokości napięcia, od 3 do 15 metrów od linii energetycznych,
  • 5 metrów od innych budynków oraz ogrodzenia działki.

Zbiorniki na paliwo, których pojemność jest większa niż 2500 litrów, należy zgłosić w odpowiednie miejsce, ponieważ kontenery o takich gabarytach muszą przejść specjalną kontrolę, która przeprowadzana jest regularnie co 2 lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *