pisanie prac dyplomowych

Co w pisaniu pracy dyplomowej sprawia największe problemy?

Każdy student, który kończy studia, musi napisać pracę dyplomową. Jej obszerność jest zależna od wytycznych narzuconych przez uczelnię, jednak zazwyczaj jest to kilkadziesiąt odpowiednio sformatowanych stron A4. Czas, jaki musimy przeznaczyć na napisanie takiej pracy, jest dość długi i warto być tego świadomym. Nieprzestrzeganie terminu oddania naszego dzieła jest jednoznaczne z późniejszym zakończeniem studiów. Co najczęściej stoi na przeszkodzie do terminowej obrony?

Dobór tematu

Temat, na jaki będziemy pisać naszą pracę, odgrywa kluczową rolę. Najlepiej jest wybrać coś, o czym mamy pojęcie, z czym mamy do czynienia w pracy lub coś, czym się interesujemy od dłuższego czasu. Zrozumienie tematu jest absolutnie konieczne do napisania dobrej pracy. Ciężko sobie wyobrazić opisanie danego zagadnienia na 60 stron, jeżeli tak naprawdę nie wiemy o nim zbyt wiele.

Pomoc promotora

Promotora, czyli osobę, która będzie koordynować naszą pracę, zazwyczaj wybieramy ze sporym wyprzedzeniem. Dzięki temu mamy dużo czasu na wybór odpowiedniej osoby, która nie tylko będzie wymagać i egzekwować, ale także pomoże nam w napisaniu naszej pracy. Wybierając opiekuna nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie sympatią, ale przemyśleć kto będzie w stanie pomóc nam w danym temacie i dodatkowo będzie potrafiła nas zmotywować.

Sumienność

Pisanie prac dyplomowych pochłania dużo czasu. Niestety wielu studentów nie zdaje sobie z tego sprawy i odkłada wszystko na ostatnią chwilę. Takie sytuacje zazwyczaj kończą się w jeden sposób – student próbuje nadrobić w tydzień coś, na co powinien poświęcić kilkukrotnie więcej czasu, no i zwykle to niestety nie wychodzi. Skutkiem jest wydłużony termin studiowania, co niekiedy wiąże się także z odłożeniem studiów II stopnia o 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *