pokój dla erasmusa warszawa

Czy na studiach da się pracować?

Mówi się, że studenci to najbiedniejsza grupa studencka, a określenie „biedny student” jest już powszechne i dotyczy młodych, którzy pobierają naukę na uczelniach wyższych. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, że studentów nie stać na komfortowe życie. Najczęściej przyjeżdżają do wielkiego miasta, muszą więc wynająć lokum, miejsce w akademiku czy pokoje dla studentów w Warszawie albo innej metropolii. Do tego muszą się samodzielnie utrzymać, jeść, nabywać materiały dydaktyczne, chcieliby też korzystać z uciech, jakie oferuje stolica czy inne miejsce, do jakiego przenieśli się na studia. Jednocześnie bardzo często pozostają na „garnuszku rodziców”, ponieważ podejmując studia w trybie dziennym, nie mogą pozwolić sobie na pracę zarobkową, chociażby w niepełnym wymiarze godzin.

 

Większość studentów nie pracuje, bo podjęli decyzję o studiach dziennych, a te wykluczają możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego. To dlatego, że zajęcia odbywają się każdego dnia. Co prawda, mogą dorabiać wieczorami, ale są zmęczeni, nierzadko muszą się uczyć na kolokwium czy sesje. Można śmiało potwierdzić, że zwyczajnie nie starcza im czasu ani siły na pracę.

 

Zupełnie inaczej funkcjonują studenci, którzy podjęli studia w trybie zaocznym. Ci udają się na uczelnie tylko w weekendy i to według wyznaczonego harmonogramu. Mają dokładnie tyle samo nauki, ale zajęcia trwają jedynie 2 dni w tygodniu, odbywają się przez cały dzień. Dzięki temu w tygodniu mają czas wolny, który spokojnie mogą poświęcić na pracę zarobkową.

 

Czy daje się wybrać lepsze rozwiązanie? Tak naprawdę trudno jednoznacznie wskazać korzystniejszy wybór. Z jednej strony studia dzienne przebiegają komfortowo, są jakby przedłużeniem nauki w liceum. Nie dają jednak możliwości zarobku na pokoje studenckie w Warszawie, takich studentów utrzymują rodzice, nie stać ich na życie w dobrobycie. Co więcej, studiując dziennie, nie można zdobywać doświadczenia zawodowego, chociażby na stażu.

 

Dla wielu lepsze są studia zaoczne, bo chociaż są wyczerpujące od nadmiaru nauki w ciągu weekendu, to jednak dają więcej możliwości w zakresie zarabiania pieniędzy na samodzielne utrzymanie. Studenci, którzy podjęli studia zaoczne, mają środki na pokoje studenckie w Gdańsku i to komfortowo wyposażone. Nie muszą mieszkać w kiepskim akademiku ani obciążać kosztami utrzymania rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *