Osoby, które są zdecydowane, aby wybudować własny dom, w pewnym momencie stają przed pytaniem – jaką formę budynku wybrać? Czy lepszy będzie dom wolnostojący, w zabudowie szeregowej, czy może bliźniak? W tym artykule skupimy się na omówienie wad i zalet zamieszkania w ostatnim wymienionym rodzaju, czyli w domu w zabudowie bliźniaczej.
Dom-bliźniak stanowi kompromis pomiędzy domem wolnostojącym, a domem w zabudowie szeregowej. Mieszkając w bliźniaku wciąż możemy cieszyć się przestronnym ogrodem, prywatnością i innymi zaletami mieszkania we własnym domu. Wyróżniająca cechą takiej zabudowy jest ekonomiczność – właściciele obu części bliźniaka mogą podzielić się kosztami budowy, działki, zatrudnienia ekipy budowlanej oraz późniejszymi opłatami związanymi z eksploatacją domu.
Poważnym minusem takiego rozwiązania jest duża bliskość sąsiada. W wypadku niezgody pomiędzy właścicielami dwóch części nie można w łatwy sposób zmienić miejsca zamieszkania. Dlatego warto przemyśleć wybór właściciela drugie połówku domu odpowiednio wcześniej. Może być to nasza najbliższa rodzina, jak rodzeństwo i rodzice, lub przyjaciele. Ważne jest, aby współwłaściciele byli zaufanymi ludźmi i dzielili z nami wspólne cele dotyczące rozbudowy.
Decyzja o zamieszkaniu w domu w zabudowie bliźniaczej poiwnna być poprzedzona strategicznym rozmieszczeniem pokoi tak, aby sąsiadujące ze sobą rodziny miały jak najwięcej prywatności. Domy-bliźniaki mają swoje ograniczenia aranżacyjnie, dlatego opłaca się wybudować je według spersonalizowanego projektu profesjonalnego architekta. Aby uzyskać wycenę projektu domu w zabudowie bliźniaczej, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, na przykład “Architekt Suwałki”, i zgłosić się po wycenę do studia architektonicznego.