pracownicy ze Wschodu

Czy zatrudnianie cudzoziemców jest opłacalne?

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się migracje. Bogatsze kraje przyciągają cudzoziemców znacznie lepszymi dochodami, a nowoczesne technologie ułatwiają nie tylko migrowanie, ale również kontakt z bliskimi, będąc nawet na innym kontynencie. Polacy najczęściej migrują do krajów zachodnich, takich jak Niemcy oraz Francja, a także do Wielkiej Brytanii. Z kolei do naszego kraju przyjeżdża wielu mieszkańców Ukrainy, Białorusi i innych wschodnioeuropejskich państw.

Zatrudnianie imigrantów zazwyczaj jest korzystne dla obu stron. Między innymi pracownicy ze Wschodu mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki w naszym kraju, niż na terenie własnej ojczyzny. Swoją rolę w tym procesie odgrywają także problemy polityczne Ukrainy. Z drugiej strony nie są oni aż tak wymagający finansowo jak Polacy, dlatego i przedsiębiorcy chętnie zatrudniają imigrantów. Kolejnym powodem takiego zjawiska jest wysokie zapotrzebowanie na pracowników w naszym kraju. Ze względu na większą konkurencję podnosi się także poziom i doświadczenie pracowników.

Największa część imigrantów zatrudniana jest w charakterze pracowników fizycznych na budowach. Z tego powodu na rynku nadal panuje niedobór osób wyspecjalizowanych, m.in. inżynierów i architektów. Wiele osób, które kończy studia techniczne w Polsce, decyduje się wyemigrować i podjąć lepiej płatną pracę na zachodzie.

Kolejnym powodem, który przyciąga ludzi ze wschodu do Polski, jest znacznie wyższy standard życia i możliwości osobistego rozwoju. Często na przeszkodzie do zatrudnienia cudzoziemców jest legalność ich pobytu na terenie naszego kraju. Sprzyja to niestety zatrudnianiu „na czarno”, dzięki czemu pracodawca ponosi mniejsze koszty za pracownik, a z kolei on dostaje wyższą pensję, jednak jest to niezgodne z prawem i traci na tym państwo. Aby legalnie podjąć pracę w Polsce, należy zgłosić się do jednej z wielu instytucji, które pomagają imigrantom nie tylko zalegalizować ich pobyt, ale często także znaleźć pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *