okna i drzwi

Czym kierować się przy wyborze okien i drzwi?

Dziś okna i drzwi stanowią bardzo ważny element domu nie tylko ze względów bezpieczeństwa oraz izolacji, ale również traktowane są jako ozdoba. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien, dlatego możemy dobrać je indywidualnie do własnych potrzeb. Na co głównie zwrócić uwagę?

W przypadku okien możemy wybierać pomiędzy plastikowymi oraz drewnianymi. Okna PCV przez ostatnie lata zdecydowanie dominowały na rynku, głównie ze względu na ich cenę oraz łatwą konserwację, jednak coraz częściej sięgamy po okna wykonane z drewna. Są zdecydowanie bardziej stylowe, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę naszego wnętrza, a do tego charakteryzują się bardzo dobrymi wynikami energooszczędności. Odpowiednio wykonane okna z drewna pozwolą nam zaoszczędzić zimą na ogrzewaniu. Drewniane ramy były także pomijane ze względu na ograniczony kształt okna, jednak nowoczesna stolarka pozwala na wykonanie ram o niemal dowolnych kształtach.

Jeżeli w naszym domu przewidziane są okna dachowe, dodatkową uwagę powinniśmy zwrócić na sposób ich otwierania. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które możemy wziąć w ciemno, ponieważ zależy od rodzaju dachu, w jakim będą instalowane. Możemy je podzielić na uchylne, wysokościowe, kolankowe oraz uchylno obrotowe. To właśnie te ostatnie cieszą się aktualnie największą popularnością, głównie z uwagi na wygodę ich użytkowania.

Do najpopularniejszych drzwi zewnętrznych należą te wykonane ze stali. Cechują się przede wszystkim bardzo wysoką trwałością oraz zróżnicowanymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Przy ich wyborze należy się jednak kierować również współczynnikiem izolacyjności, aby jak najmniej ciepła uciekało na zewnątrz, generując przy tym dodatkowe koszty. Alternatywą są drzwi drewniane, które są bardzo stylowe i są doskonałym rozwiązaniem do każdego domu jednorodzinnego. Ponadto drewno jest naturalną barierą dla ciepła oraz dźwięków, dzięki czemu nie musimy bać się o właściwości izolacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *