Dlaczego powinniśmy jeść kiełki?

Chociaż kiełki możemy bez problemu wyhodować samodzielnie w domu i to już w kilka dni to nadal nie są one popularnym składnikiem polskich dań, które lądują każdego dnia na naszych stołach. Dodajmy tutaj, że Chińczycy odkryli ich lecznicze działanie już wieki temu i do dzisiaj stanowią one odstawę niejednej potrawy.

Kiełki roślin, takich jak rzodkiew, rzeżucha, soja czy szczypior posiadają wiele cennych witamin i minerałów. To właśnie one są bogactwem witaminy C, B, K, E czy D. Ponadto, zawierają ogromne pokłady żelaza, potasu, magnezu, selenu i cynku. Wzmacniają naszą odporność, wpływają na metabolizm i są dobroczynne biorąc pod uwagę naszą skórę, włosy czy paznokcie.

Każdy dietetyk w Warszawie chętnie dołącza je do jadłospisu swoich pacjentów. Przypomnijmy, że kiełki nie są alergenne. Co więcej, doskonale regulują poziom cholesterolu, działają korzystnie na układ krążenia czy nadciśnienie. Ich codzienne spożywanie przyczyni się do zapobiegania występowania miażdżycy czy zawału serca.

Jak więc wyhodować samodzielnie kiełki? W Akademii poleca się nabyć odpowiednie nasiona i dokładnie je wypłukać. Następnie trzeba je namoczyć (minimum 12 godzin) i  ułożyć na wilgotnej ligninie i zraszać przegotowaną wodą kilka razy dziennie. Po średnio 3-7 dniach kiełki są gotowe do spożycia. Nie warto przetrzymywać ich dłużej bowiem później tracić one będą swoje właściwości. Kupując zaś nasiona wybierzmy się do rolnika. Nie kupujmy ich w sklepach ogrodniczych czy supermarketach bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że tam będą one nafaszerowane chemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *