W postępowaniach sądowych nierzadko udział biorą osoby niepełnoletnie. Okazuje się, że polskie sądownictwo przewiduje dla nich specjalne warunki, w jakich dochodzi do zeznań. Nie ma wątpliwości, że przecież zeznania małoletnich mogą być głównym dowodem w sprawie.
Jak odbywa się zeznanie osób niepełnoletnich?
Dziecko, osoba małoletnia, jako świadek w sądzie korzysta z konkretnych przepisów, które mają uwzględniać stopień rozwoju intelektualnego i ogólną dojrzałość. Przepisy te mają również chronić osobę małoletnią przed ewentualną traumą, która może wystąpić w wyjątkowo wrażliwych sytuacjach.
Co ważne, małoletni powinni być przesłuchiwani jedynie raz. Uważa się, że kilkukrotny kontakt małoletniego z wymiarem sprawiedliwości może doprowadzić do niepotrzebnej traumy, dlatego kolejne przesłuchania małoletniego mogą zostać przeprowadzone jedynie w sytuacji, gdy jest to niezbędne i konieczne.
Przesłuchanie małoletnich jest skomplikowana sprawą, dlatego każdy opiekun prawny małoletniej osoby, która została wezwana na świadka, powinien skontaktować się z dobrą kancelarią prawną. Niestety, najczęściej do takich przesłuchań dochodzi podczas spraw rozwodowych. Dlatego najlepiej znaleźć specjalistę, który wykaże się nie tylko empatią wobec małoletniego, ale również znajomością tej dziedziny prawa. Aby taką znaleźć wystarczy wpisać frazę typu „prawnik rozwód warszawa”.
Obecność biegłego psychologa
Przesłuchania małoletnich nie tylko odbywają się przy udziale biegłego psychologa, ale w specjalnie dostosowanych do tego warunkach. To tzw. przyjazne pokoje, w których dziecko nie czuje presji ani stresu i może swobodnie odpowiadać na zadawane pytania.
Zadaniem biegłego psychologa jest potwierdzenie wiarygodności zeznać niepełnoletnich, które przecież mogą stanowić dowód w sprawie. Nie ma mowy o manipulacjach czy innym wpływie na to, co mówi dziecko. To zresztą dlatego nie zawsze dopuszcza się udział w przesłuchaniach rodziców ani stron, których postępowanie dotyczy. W każdym przypadku należy zadbać o jego psychiczny komfort, tak aby wizyta w sądzie nie była dla niego traumą – w niektórych przypadkach dopuszcza się także przesłuchania w miejscach innych niż sąd, np. w szpitalu czy domu, w którym mieszka małoletni.
Czytaj więcej: Spory o spadek – najczęstsze przypadki