alergia pokarmowa

IBS, a nietolerancje pokarmowe

Czym jest zespół jelita nadwrażliwego?

Mówiąc o zespole jelita nadwrażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) rozumie się przewlekłe, nawracające schorzenie dające bardzo wiele objawów ze strony przewodu pokarmowego. Nie ma jednoznacznej metody, która pozwoliłaby zdiagnozować IBS, przez co diagnoza stawiana jest na podstawie objawów i drodze eliminacji innych chorób przewodu pokarmowego. Więc przekrój pacjentów z IBS jest liczny, a grupa chorych względem objawów- niejednorodna. Najczęściej zgłaszanymi objawami zespołu jelita nadwrażliwego są:

  • Bóle brzucha o różnym charakterze i intensywności,
  • Biegunki,
  • Zaparcia,
  • Wzdęcia,
  • Zgaga i uczucie pełności.

Testy nietolerancji pokarmowych

Nasilenie dolegliwości IBS obserwuje się często w wyniku spożywania określonych produktów spożywczych, które mogą działać szkodliwe na danego pacjenta. Terapia powinna być w pełni dopasowana i zindywidualizowana do potrzeb i dolegliwości konkretnego pacjenta. Postępowanie żywieniowe w IBS obejmuje eliminację produktów „drażniących”, które mogą nasilać objawy

Test na alergię pokarmową, a właściwe badanie nadwrażliwości pokarmowych czyli ImuPro jest dobrym wsparciem dla pacjentów z IBS. Wykazano korzystne działanie diety eliminacyjno-rotacyjnej w oparciu o test na alergie pokarmowe. Stosowanie diety bazującej na wyniku ImuPro przez 6 miesięcy z równoczesnym stosowaniem probiotykoterapii zmniejsza liczbę i częstość wypróżnień, zmniejsza odczuwanie bólu, a także umożliwia polepszenie jakości życia pacjentów.

Jednym z modelów żywieniowych proponowanych osobom z zespołem jelita nadwrażliwego jest też dieta low-FODMAP. Podkreśla się, że spożycie produktów bogatych w fermentujące frukto-, oligo-, di- i monosacharydy oraz poliole może nasilać objawy IBS. W doborze odpowiedniej diety, najważniejsze jest indywidualne podejście do terapii, przy czym może pomóc dietetyk. Największa personalizacja leczenia jest możliwa po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki i wnikliwego wywiadu z pacjentem.

Testy nietolerancji pokarmowych w zespole jelita nadwrażliwego

Bardzo często w zespole jelita nadwrażliwego mogą współwystępować nietolerancje pokarmowe. W przypadku rozpoznania IBS warto, w celu poszerzenia diagnostyki, wykonać testy nietolerancji pokarmowych. Szczególnie warto rozważyć badanie w kierunku nietolerancji fruktozy i laktozy w celu większej indywidualizacji diety.

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu można wykonać pełną diagnostykę nietolerancji pokarmowych, a także testów na alergie pokarmowe. Personalizowane podejście dietetyczne jest bardziej efektywne w leczeniu IBS niż ogólne zalecenia żywieniowe. Aby umówić się na pobranie krwi lub testy oddechowe w kierunku nietolerancji cukrów i SIBO należy skontaktować się bezpośrednio z recepcją Instytutu Mikroekologii – (61) 862 63 35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *