Kocioł, Piec CO

Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania?

Nie ma co ukrywać, że koszt instalacji centralnego ogrzewania w domu to wydatek dosyć spory. Właśnie dlatego należy ta inwestycję traktować niezwykle poważnie – po pierwsze będzie nam ona służyć przez kolejne lata, po drugie nie stać nas na marnowanie pieniędzy. Co więcej, niektóre decyzje dotyczące co w domu jednorodzinnym będą już nieodwracalne – jak na przykład rozplanowanie systemu grzewczego i rur, których zadaniem będzie doprowadzenie ciepła.

Nie bez powodu fachowcy zalecają zawsze najlepszej jakości kocioł i grzejniki – to przecież one odpowiadać będą później za koszty eksploatacyjne. Co więcej, ogrzewanie ma spełniać wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby, budując dom chcemy czuć się w nim zawsze komfortowo.

Instalacja centralnego ogrzewania pod względem kosztowym będzie zależna na przykład od tego, jak duży będzie dom. Od jego wielkości zależy zresztą na przykład wybór rodzaju ogrzewana – przykładem mogą być niewielkie nieruchomości, w których idealnie sprawdzi się kominek z płaszczem wodnym. W tych większych, których powierzchnia przekracza 150 metrów kwadratowych metoda ta okaże się jednak niezbyt wystarczająca.

Pamiętajmy, że w większości przypadków wybieramy jednak piece co i tutaj priorytetem będzie nie tylko rodzaj stosowanego w nim paliwa, ale również inne parametry i moc. Do wyboru mamy na przykład ten jednofunkcyjny, który będzie odpowiadał tylko za generowanie ciepła jak i dwufunkcyjny, który będzie również podgrzewał wodę.

Najlepsze są piece z podajnikami bowiem te działają praktycznie automatycznie, według ustawionych przez domowników parametrów. Kotły z podajnikiem mogą być na węgiel (nie są już zbyt polecane ze względu na dużą emisję szkodliwych spalin) bądź biomasę – drewno czy pellet, które są w pełni ekologicznym źródłem ogrzewania.

Musimy nastawić się na dosyć sporą inwestycję. Sam piec dobrej jakości to wydatek rzędu 15 000 złotych  cała instalacja centralnego ogrzewania może kosztować nas nawet 30 000 – 35 000 złotych. Nie należy jednak oszczędzać na tej inwestycji, pamiętajmy, że wybierając kocioł ana biomasę możemy liczyć na dofinansowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *