orbitopatia

Jak objawia się orbitopatia tarczycowa?

O orbitopatii tarczycowej możemy mówić wtedy, gdy na skutek zmian metabolizmu tkanek oczodołów dochodzi do zwiększenia ich objętości. W efekcie, gałka oczna wypychana jest do przodu, przez co tworzy się tzw. wytrzesz oczu.

Tak naprawdę przyczyn orbitopatii tarczycowej może być wiele. Główną winę przypisuje się natomiast zaburzeniom gruczołu tarczycy, przede wszystkim schorzeniom, jakie związane są z jej nadczynnością. To właśnie dlatego orbitopatia tarczycowa występuje dużo częściej u kobiet – to one z kolei borykają się znacznie częściej z chorobami tarczycy.

Oprócz wytrzeszczu oczu, orbitopatia tarczycowa spowodować może obrzęk powiek i nadmierne łzawienie bądź wręcz przeciwnie, wysuszenie gałek ocznych. Pacjent może tez cierpieć z powodu podwójnego widzenia czy obniżenia ostrości pola widzenia. Nierzadko diagnozuje się również światłowstręt a nawet ból podczas ruchu gałek ocznych. Ponieważ gałka oczna wypchnięta zostaje do przodu, nie zawsze powieka może objąć ją w całości podczas zamykania. Efektem tego zjawiska jest powstająca szpara pomiędzy powiekami, która przyczynia się do nadmiernego wysuszania rogówki oraz występowania groźnych owrzodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *