Pogrzeb wyznaniowy w religii islamskiej wygląda zupełnie inaczej niż pogrzeb świecki czy chrześcijański. Obrzędy związane z pochówkiem różnią się w zależności od kraju, jednak można wyróżnić wspólne cechy wynikające bezpośrednio z wiary. Jakie są główne różnice pomiędzy pogrzebem islamskim a chrześcijańskim? Gdzie można zorganizować taki pogrzeb?
Pogrzeb w 24 godziny.
Wyznawcy islamu wierzą, że zmarłego należy pochować w ciągu 24 godzin po śmierci, gdyż w przeciwnym wypadku dusza zmarłego może na zawsze zostać uwięziona w jego ciele. Miejsce pochówku wyznaczane jest przez miejsce, w którym doszło do śmierci — musi być ono jak najbliżej miejsca zgonu. W Polskim prawie można chować zmarłych jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a więc pogrzeb zazwyczaj odbywa się na cmentarzu, który jest najbliższy dla miejsca śmierci.
Grób pokrywa się jedynie cienką kamienną płytą. Rzadkie są widoki pomników przy grobach, czy zdjęć zmarłych. Zazwyczaj pomija się również daty śmierci i urodzenia. Pomoże tutaj kamieniarz. Wołomin i inne podwarszawskie miejscowości również posiadają groby Islamskie.
Po ceremonii pogrzebowej rodzina zmarłego rodzaje jałmużnę dla biednych. Potem, rodzina i przyjaciele zmarłej osoby spotykają się na stypę, aby wspólnie zjeść, czytać święte pisma oraz, aby wspomniać zmarłego.
Czy można zorganizować taki pogrzeb w Warszawie?
Pogrzeb muzułmański pomoże nam zorganizować każdy większy dom pogrzebowy. Warszawa to na przykład takie miasto, w którym mieszkają mniejszości muzułmańskie — nie powinno być więc problemu ze znalezieniem takich domów pogrzebowych.
Oczywiście, aby przeprowadzić wyznaniowy pogrzeb muzułmański, to potrzebny będzie duchowny islamski z lokalnego meczetu.