Kocioł do układu zamkniętego

Jaki kocioł na paliwo stałe wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, iż nabycie kotła wiąże się ze sporym wydatkiem. Nie warto jednak oszczędzać na tego rodzaju zakupie bowiem nawet spora inwestycja zwróci nam się szybko poprzez korzystanie z taniego i wydajnego paliwa, idealnie dopasowanego do właściwości pieca.

Co więc powinno się liczyć? Oprócz wyboru rodzaju paliwa trzeba zwrócić uwagę na komfort obsługi tego urządzenia. Kocioł do układu zamkniętego może działać sprawnie nawet wtedy jeśli jest w pełni zautomatyzowany – jego praca nie wymaga wtedy częstej ingerencji ze strony domowników, co wiąże się z kolei z dużym komfortem mieszkania. Wyobraźmy sobie jak uciążliwe staje się ciągłe dokładanie do kotła jeśli mamy możliwość nabycia takiego z podajnikiem, który będzie pracował samodzielnie nawet przez kilka dni.

Trzeba też patrzeć na parametry kotła – liczy się przede wszystkim sprawność spalania. Uznaje się, że standardowo jest to około 50-70%. Pamiętajmy również, że jeśli będziemy stosować tańsze zamienniki opałowe, o znacznie gorszej jakości to sprawność ta może się jeszcze znacznie zmniejszyć.

Dzisiaj coraz częściej wybiera się kotły na paliwa ekologiczne. Co więcej, do 2020 roku wszyscy, którzy nadal generują ciepło w swoich domach przy pomocy węgla mają takowe piece wymienić. Normy unijne jasno wskazują fakt, iż węgiel wydziela najwięcej niekorzystnych dla środowiska spalin. Z tego względu już teraz najczęściej wybiera się piece na ekogroszek czy pelet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *