Jakie znamiona są bezpieczne?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie znamiona muszą być niebezpieczne jednak z całą pewnością wszystkie warto zdiagnozować. O tym, czy dane znamię kwalifikuje się do usunięcia powinien zawsze zadecydować dermatolog, ewentualnie chirurg.

W pierwszej kolejności powinna zostać zrealizowana konsultacja dermatologiczna. To podczas niej lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i określi rodzaj pieprzyków. Sprawdzi ich kształt, rozmiar, barwę a jeśli coś go zaniepokoi, zleci odpowiednie badania i dopiero po ich wynikach będzie w stanie określić, czy znamiona można bezpiecznie usunąć.

O tym, że usuwanie znamion jest konieczne nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jak potwierdzają specjaliści z gabinetu dermatologicznego, znamiona mogą wpływać nie tylko na estetykę naszego ciała, ale prowadzić również do dyskomfortu. Nierzadko pojawiają się w miejscach, w których zwyczajnie przeszkadzają, na przykład na brzuchu czy ręku mogą być narażone na podrażnianie ubraniem i właśnie dlatego lepiej się ich pozbyć aniżeli czekać na najgorsze.

Znamiona barwnikowe, o których mowa powinny być zawsze przebadane przez specjalistę jeśli tylko dojdzie do ich zmian. Pacjent może odczuwać swędzenie, pieprzyk krwawi, zmienia się jego wygląd, rozmiar czy struktura. Niebezpiecznie jest również wtedy, gdy z pieprzyka zaczyna się coś sączyć.

Pamiętajmy, że na powikłania, takie jak czerniak narażone są najbardziej osoby, u których w rodzinie już ktoś borykał się z rakiem skóry. To nie wszystko bowiem powinny również uważać osoby o jasnej karnacji i te, które nadmiernie się opalają nie używając koniecznych filtrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *