oczyszczalnia ekologiczna przydomowa

Kary za nieoczyszczanie szamba

Za nielegalny wywóz szamba grozi kara finansowa sięgająca nawet 5 000 złotych. Ale właściciele tego rodzaju przydomowych oczyszczalni mają o wiele więcej obowiązków. Nie tylko muszą opróżniać szambo ekologiczne czy każdy inny tego rodzaju zbiornika w sposób odpowiedni – na przykład zatrudniając w tym celu wyspecjalizowane firmy, ale również realizować tego typu czynności regularnie.

 

Nie można mówić o konkretnych, ustalonych terminach, w jakich szambo należy opróżniać. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego, które nie jest podłączone do kanalizacji miejskiej, ale inwestuje właśnie w system, taki jak przydomowa oczyszczalnia ścieków. Uznaje się, że takie szamba nie powinny być opróżniane rzadziej niż raz na 3-6 miesięcy, chociaż jeśli gospodarstwo domowe korzysta tylko z tego rodzaju oczyszczalni i każdego dnia, opróżnianie zbiornika konieczne jest średnio raz na 2 miesiące.

Nieoczyszczanie szamba prowadzi do licznych zagrożeń. Przede wszystkim trujące są gazy unoszące się nad zanieczyszczeniami. Oczyszczalnia dwukomorowa pomaga nieco zredukować ten problem, natomiast żadne ścieki nie mogą pozostawać bez przepływu przez długi czas. To dlatego dla bezpieczeństwa zdrowia, życia oraz środowiska, warto inwestować w szamba ekologiczne.

Należy wiedzieć, że oczyszczanie szamba musi odbywać się w pełni profesjonalnie. W tym celu warto zatrudniać raczej wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko odbiorą nieczystości, ale też przeprowadzą ich dalszy proces utylizacji. Opróżnianie szamb w miejscach niedozwolonych, na pola czy do wody jest zakazane i za takie działanie również grozi mandat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *