Sprzątanie jest specyficzną dziedziną z branży usługowej. Często wiąże się z usuwaniem trudnych zabrudzeń, których nie podjęłoby się wiele osób. W sprzątaniu możemy również wyróżnić różne obszary sprzątania, zaczynając od utrzymania czystości biur, a kończąc na sprzątaniu po zwłokach. Ten ostatni rodzaj prac sprzątających określany jest jako sprzątanie specjalistyczne ze względu na środki ostrożności niezbędne do wykonania usługi.
Sprzątanie po zgonach nie należy do przyjemnych prac. Polega ono na przywróceniu zdatności miejsca, w którym przebywały zwłoki. Jest to szczególnie trudne, biorąc pod uwagę warunki, w jakich musimy przeprowadzić dezynfekcję. Pomimo zabrania zwłok i pustej przestrzeni w przypadku mieszkania znajdują się rzeczy osobiste denata. Sytuacja jest przykra, że taki los kogoś spotkał, lecz niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć śmierci. Dlatego pracować w tym zawodzie mogą osoby o twardej psychice, z wysoką tolerancją na stan jak mogą zastać w miejscu pracy.
Śmierci towarzyszą wyjątkowo nieprzyjemne zapachy. Mowa tu o płynach ustrojowych oraz trupim jadzie, który posiada intensywną i odrażającą woń. Ponadto trupi jad jest niebezpieczny ze względu na swoją toksyczność. Pozbycie się go z pomieszczenia nie jest proste i wymaga specjalnych preparatów chemicznych. Co istotne w mieszkaniu gdzie znajdowały się zwłoki, nie można pozostawić rzeczy osobistych oraz mebli. Niezbędna jest ich utylizacja, ponieważ substancje wniknęły w ich strukturę, podobnie jak ma miejsce w przypadku ścian, podłóg i sufitów.
Zrywanie podłóg i tynków jest podstawowym działaniem zaraz po usunięciu rzeczy z mieszkania. Zanim to jednak nastąpi, ekipa sprzątająca musi usunąć substancje, jakie wydostały się ze zwłok, żeby nie wydostały się niezabezpieczone poza mieszkanie. Następnym krokiem w pustym mieszkaniu jest przeprowadzenie ozonowania i końcowej dezynfekcji. Ma ona za zadanie usunąć lotne substancje i zapachy, jakie pozostały w mieszkaniu.