Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest jednym z najbardziej nowoczesnych metod diagnozowania nieprawidłowości, jakie związane są z siatkówką oka. Jego istotą jest skaning optyczny a dzięki analizie współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki można wykryć błonę podsiatkówkową już we wstępnej fazie choroby. Co więcej, badanie OCT sprawdza się też doskonale w trakcie leczenia, w celu kontroli efektów dobranej kuracji.
Badanie OCT jest zupełnie nieinwazyjne i może być stosowane praktycznie u każdego. Jest całkowicie bezpieczne i coraz częściej zastępuje angiografię, która wymagała wpuszczenia dożylnego kontrastu w postaci fluoresceiny.
Optyczna koherentna tomografia dna pozwala na szczegółową analizę budowy oka. Przypomina nieco badanie ultrasonograficzne i jest zalecane przede wszystkim pacjentom, u których wykryto bądź podejrzewa się zwyrodnienie plamki, makulopatię cukrzycową, obrzęk plamki, otwór w plamce czy zwłóknienie przedplamkowe. Wskazaniem jest również retinopatia surowicza.
Samo badanie trwa kilka minut i odbywa się w pozycji siedzącej pacjenta. Przygotowanie do zabiegu również nie jest specjalnie uciążliwe – jakieś 30 minut przed jego rozpoczęciem wkrapla się do oczu krople, które rozszerzają źrenice (mogą one powodować czasowe pogorszenie wzroku).
Zadaniem pacjenta jest umieszczenie głowy w pozycji nieruchomej na specjalnej podpórce sprzętu natomiast okulista dokonuje analizy poszczególnych elementów oka. Co ważne, badanie to może być wykonywane wielokrotnie, bez żadnych limitów. Jest bezpieczne bez względu na wiek, mogą go też wykonywać kobiety będące w ciąży czy karmiące piersią.