stacja kontroli pojazdów warszawa

Obowiązkowy przegląd techniczny auta

Każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany w Polsce, musi raz w roku przejść obowiązkowy przegląd techniczny. W tym celu jego właściciel może wybrać dowolną stację kontroli pojazdów, by takie badanie zostało przeprowadzone. Badanie techniczne aut ma na celu wyeliminowanie z polskich ulic tych samochodów, które stwarzają realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Co ważne, jeśli auto posiada jakąś usterkę i ta została wykryta podczas przeglądu, informacja o niej zostaje przekazana nie tylko właścicielowi pojazdu, który musi oddać samochód do naprawy, ale zostaje także wprowadzona do krajowej bazy. Oznacza to, że właściciel samochodu nie ma już szansy pojechania do innego punktu, licząc, że kolejne badanie nie wykryje wady.

Uregulowano także kwestie opłat. Dzisiaj badanie techniczne kosztuje tyle samo dla wszystkich, a stały cennik oferuje każda stacja kontroli pojazdów. Warszawa, Szczecin czy Lublin, miejsce nie ma znaczenia, bo koszty i standardy przeprowadzanego badania wszędzie są takie same.

Podczas badania technicznego sprawdzane są najważniejsze komponenty auta, które mogą mieć znaczenia dla bezpieczeństwa, ale też komfortu jazdy. Specjaliści sprawdzają układ kierowniczy, hamulce, silnik, podwozie, oświetlenie, stan opon. Tak naprawdę auto musi być w pełnej sprawności bez najmniejszych uchybień, by przejść badanie techniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *