Odpowiedzialność i higiena pracy a wózki widłowe

Przepisy BHP jasno wskazują na fakt, iż wózki widłowe mogą być dopuszczone do pracy tylko wtedy, gdy podlegają autoryzowanemu serwisowi i posiadają aktualny przegląd. Co więcej, operator tego rodzaju urządzenia musi przejść właściwy kurs na wozek widlowy i uzyskać uprawnienia. W innym przypadku pracownik oraz pracodawca mogą zostać ukarani.

Okazuje się również, że kwestie zdobycia certyfikatu uprawniającego do obsługi wózka widłowego są wielce istotne dla zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa pracy. Pamiętajmy, że obsługa wózków widłowych wiąże się z wielką odpowiedzialnością oraz dużym ryzykiem – odnotowano już bowiem wiele wypadków na terenie zakładu pracy z udziałem tego rodzaju sprzętu.

Przede wszystkim jeszcze przed rozpoczęciem pracy, operator wózka widłowego ma obowiązek sprawdzić jego stan techniczny – nawet najmniejsza usterka powinna być wyznacznikiem, zgodnie z którym sprzęt tego rodzaju nie może być użytkowany aż do momentu naprawy. O tym, że wózek widłowy jest w dobrym stanie technicznym świadczy zawsze aktualnie wypełniona dokumentacja techniczno-ruchowa. Operator zobowiązany jest do sprawdzenia układu kierowniczego i hamulcowego oraz kontroli układu napędowego, oświetlenia, sygnalizacji oraz całego osprzętu.

Należy też pamiętać, że przepisy BHP jasno wskazują na metody posługiwania się tego rodzaju sprzętem. Uznana została na przykład maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się wózek widłowy, to nie więcej aniżeli 25 km/h na terenie otwartym zaś w halach produkcyjnych to nie więcej niż 6 km/h. W miejscach, w których panuje słaba widoczność bądź znajdują się osoby poruszające się pieszo maksymalna prędkość to 3 km/h.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *