Jeszcze do niedawna walka z lekarzem była z góry przegrana. Sprawy niestety ciągnęły się latami, medyków reprezentowali najlepsi prawnicy, którzy umiejętnie wykorzystywali korzystne dla nich przepisy polskiego prawa. Dzisiaj jest nieco inaczej. Na wokandę trafia coraz więcej takich postępowań, a poszkodowani pacjenci domagają się sowitych odszkodowań. Wreszcie przestaliśmy obawiać się sądów, mamy też świadomość konieczności mówienia głośno o niekompetencji lekarzy poszczególnych specjalizacji, by ci nie robili krzywdy kolejnym pacjentom.
Odszkodowań za źle wykonany zabieg można domagać się zawsze, jeśli tylko pacjent uznaje, że medyk swoim postępowaniem nie spowodował poprawy jego zdrowia albo wręcz je naruszył. Błędy medyczne są dzisiaj nagminnie analizowane i okazuje się, że pacjenci coraz częściej wygrywają takie sprawy. Warto przy tym dodać, że ogromnym wsparciem jest dla nich adwokat pacjentów, który reprezentuje ich przed sędzią. W obliczu tak wielu przypadków popełnianych przez medyków błędów w sztuce lekarskiej prawnicy zaczęli się specjalizować właśnie w tej dziedzinie. W dobrych kancelariach nie brakuje tych, którzy niosą pomoc poszkodowanym, patrząc na różne specjalizacje medyczne.
Należy też wspomnieć o błędach, jakie popełniane są przez lekarzy medycyny estetycznej. To odłam sztuki lekarskiej, który jest dzisiaj niezwykle powszechny, ale też bardzo często dochodzi do błędów podczas przeprowadzanych zabiegów albo operacji chirurgicznych. Pacjenci zostają oszpeceni, bo przecież medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna ma przede wszystkim poprawiać ich atrakcyjność zewnętrzną. Zdarza się, że podejmują się tego lekarze bez odpowiednich kompetencji, którzy za ogromne sumy pieniędzy robią zwyczajnie krzywdę.
Czego można domagać się za błędy w sztuce lekarskiej? Wiele zależy od indywidualnych przypadków. Czasem są to jednorazowe rekompensaty pieniężne, innym razem dożywotnia renta. Lekarze są też zobowiązani do naprawienia szkód, jeśli w ogóle jest to możliwe i przywrócenia stanu zdrowia pacjenta sprzed wykonanego zabiegu. Co istotne, w przypadkach, w których na skutek błędu lekarskiego dochodzi do zgonu pacjenta, o odszkodowanie może wystąpić jego najbliższa rodzina.