Praca na podestach ruchomych wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i sporym ryzykiem. Obarczona jest koniecznością zachowania dużo wyższych standardów bezpieczeństwa a wszystko dlatego, że podesty ruchome służą do pracy na wysokościach.
Przede wszystkim pracownik, który podejmuje się pracy z wykorzystaniem tego rodzaju sprzętu dźwigowego musi uprzednio ukończyć profesjonalne szkolenia na podesty ruchome, które kończą się egzaminem w Urzędzie Dozoru Technicznego. Tylko wtedy może w pełni legalnie obsługiwać podest. Na kursach tego typu nabywa wiedzę z zakresu przepisów BHP, dzięki czemu może odpowiednio nie tylko obsługiwać technicznie podest, ale również zachowywać wszelkie standardy bezpieczeństwa.
Wydaje się jednak, że bezpieczeństwo pracy na podeście z dobrze zabezpieczoną platformą jest i tak dużo większe aniżeli biorąc pod uwagę tradycyjne rusztowania. Najwięcej wypadków podczas realizacji zadań na placach budowy wynika właśnie ze względu na nieodpowiednio zabezpieczone rusztowania. W wyniku pracy na wysokościach odnotowuje się największą ilość wypadków w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.
Co ważne, wszystkie podesty ruchome, jakie zostały dopuszczone do pracy muszą być pod stałym nadzorem ośrodka serwisowego, który uzyskał autoryzację Urzędu Dozoru Technicznego. Najmniejsza usterka techniczna tego rodzaju sprzętu powinna być przesłanką do zaprzestania prac z jego wykorzystaniem aż do czasu jego naprawy.