podzial majatku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie – ugoda czy sprawa sądowa?

Rozwody to mocno skomplikowane sprawy, które wymagają najczęściej zaangażowania dobrego prawnika, aby mogły zostać przeprowadzone możliwie jak najsprawniej. Chcesz dowiedzieć się, jaka forma będzie lepsza na podział majątku po rozwodzie – ugoda czy sprawa sądowa? Wiele zależy od relacji, w jakich pozostają byli małżonkowie. Jeśli te są dość dobre, można spróbować podpisać ugodę. Podział majątku po rozwodzie w formie ugody jest znacznie wygodniejszy, gdyż nie generuje dodatkowych kosztów, stresu oraz jest przede wszystkim szybszą formą podzielenia dotychczas wspólnych dóbr materialnych. Warto dodać, że takowa umowa powinna być potwierdzona notarialnie.

 

Jest też druga opcja, jaka pozwala na podział majątku po rozwodzie. Można złożyć do sądu stosowny wniosek przygotowany ze swoim adwokatem. Na tym etapie to sąd rozstrzyga kwestie tego, w jaki sposób zostanie podzielony majątek pomiędzy byłych małżonków. Sądowny podział majątku po rozwodzie to kolejne koszty, na jakie narażają się strony postępowania. Często to jedyna forma pozwalająca na zakończenie relacji z byłym małżonkiem w kwestiach materialnych.

Czy podział majątku po rozwodzie musi być równy?

Co ciekawe, podział majątku po rozwodzie wcale nie musi odbywać się w formie równych udziałów. Jeśli jeden z byłych małżonków jest w stanie wykazać swój większy wkład w aktualny stan majątkowy, sąd może zadecydować o nierównym podziale majątku lub nawet przekazaniu całości na rzecz jednej osoby – to jednak zdarza się niezwykle rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *