rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny w diagnostyce schorzeń kręgosłupa

Rezonans magnetyczny to jedno z najnowocześniejszych badań w dziedzinie ortopedii. To dzięki niemu szczegółowej ocenie podlegać mogą wszystkie elementy kręgosłupa, w tym wszystkie kręgi oraz trzony. To także badanie, które pozwala na analizę stanu rdzenia kręgowego. Nie ma wątpliwości, że rezonans magnetyczny kręgosłupa jest dzisiaj jednym z najczęściej zalecanych badań w przypadku rozmaitych dysfunkcji tej części ludzkiego ciała.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa zalecany jest w przypadku oceny zmian pourazowych oraz gdy zachodzi podejrzenie uszkodzenia rdzenia kręgowego – wtedy badanie wykonywane jest przy podaniu specjalnego kontrastu. Rezonans wykorzystuje się także w diagnostyce zmian zwyrodnieniowych. To badanie, które pozwala ortopedom podjąć jednoznaczną decyzję o podjęciu zabiegu operacyjnego albo innej metody leczenia pacjenta. Wiele zależy przecież od stadium powstałych wad, natomiast rezonans jest badaniem najbardziej precyzyjnym i bezbłędnym.

Ciekawostką może być fakt, że rezonans magnetyczny kręgosłupa wykorzystuje się nie tylko w celu trafnej diagnostyki rozmaitych schorzeń, ale także już w trakcie leczenia, by ocenić poziom skuteczności wdrożonej kuracji. Rezonans pozwala ocenić postęp albo zahamowanie choroby, co ma ogromne znaczenie podczas prowadzenia pacjenta w drodze do jego całkowitego wyleczenia.

Samo badanie nie jest inwazyjne. Nie jest bolesne, trwa maksymalnie kilkanaście minut i nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych. Można je też powtarzać wielokrotnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Co ważne, rezonans magnetyczny jest badaniem najbardziej szczegółowym, stosuje się je także w sytuacji, kiedy inne badania zawodzą albo nie dają podstaw do tak precyzyjnej analizy występującej dysfunkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *