wózki magazynowe

Rodzaje wózków na magazynach

Praca na magazynie wiąże się nie tylko z wykonywaniem obowiązków zawodowych, które wymagają siły fizycznej. W nowoczesnych obiektach coraz częściej pojawiają się maszyny, które wyręczają fizycznych pracowników, do tego usprawniają pracę, zwiększają wydajność oraz efektywność realizowanych zadań. Inwestycja między innymi w wózki do transportowania ciężkiego sprzętu wydaje się więc wręcz konieczna. Jaki konkretnie wózek wybrać? Wiele zależy od specyfiki samego magazynu i przechowywanych w nich sprzętów.

 

Jaki sprzęt sprawdza się w magazynach?

Wiadomo na pewno, że wózki do ciężkiego sprzętu są obowiązkowe, ponieważ magazyny przechowują i zarządzają towarem o łącznej wadze co najmniej kilku ton. Nierzadko niemożliwe więc staje się transportować je i wydawać pracą ludzkich rąk.

Najczęściej stosowane są wózki magazynowe, czyli wózki widłowe. To one nie tylko transportują towar na paletach, ale pomagają układać go na wyższych partiach oraz wydawać w dużej ilości klientom.

Świetnie sprawdzają się też wózki platformowe, na których możliwe jest nie tylko zarządzanie ciężkiego towaru, ale również transportowanie samych pracowników i wykonywanie przez nich prac na wysokościach.

 

Kto może obsługiwać wózki magazynowe?

Pamiętajmy, że wózki różnego rodzaju z wyjątkiem wózków dwukołowych, mogą obsługiwać jedynie magazynierzy z odpowiednimi uprawnieniami. Aby takie zdobyć, niezbędne stają się szkolenia zawodowe na operatora konkretnego typu wózka. Szkolenie organizowane jest przez autoryzowane ośrodki albo Urząd Dozoru Technicznego. Pracownik może udać się na takie samodzielnie albo kursy odbywają się w miejscu pracy dla grupy zatrudnionych.

Każde szkolenie trwa około 2 tygodnie, a jego zwieńczeniem jest egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Dopiero jego zdanie z wynikiem pozytywnym pozwala uzyskać uprawnienia na operatora konkretnego wózka.

 

Jak dobierać wózki?

Co ważne, praca w każdym magazynie przebiega w sposób indywidualny i również tak należy dobierać właściwy sprzęt do pracy w tym miejscu. W małych magazynach sprawdzą się raczej wózki dwukołowe, zaś w miejscach o dużej powierzchni wózki widłowe. Wiele zależy od specyfiki samego magazynu, ale też towaru, którym się zarządza. Nie wszystkie pakowane są na palety o konkretnych wymiarach. Właśnie dlatego pracę w takim miejscu trzeba najpierw dobrze zaplanować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *