frez ślimakowy modułowy

Różne sposoby na produkcję kół stożkowych

Koła zębate stożkowe można najlepiej zdefiniować jako koło zębate w kształcie stożka, które przenosi moc między dwiema dwusiecznymi osiami. To urządzenie nie jest nigdy jednofunkcyjne – dlatego każdy producent kół zębatych stożkowych ma do dyspozycji noże Fellowsa, łączy obrabiarki i przygotowuje urządzenie na różne sposoby.

Podstawowa struktura koła stożkowego

Główną cechą tego urządzenia jest stożkowy kształt i zęby na powierzchni – które mają za zadanie stawić czoła nierównym przeszkodom. Zęby są wykonane pod kątem mniejszym niż 90 stopni, dzięki czemu są nieco skośne na zewnętrznej powierzchni. Zęby powinny być równoległe do kierunku zewnętrznego wraz z osią – a nad ich prawidłowym wykonaniem czuwają noże Fellowsa. Punkty wewnętrzne tego elementu mają zwykle kąt większy niż 90 stopni i nazywa się to wewnętrznym kołem zębatym stożkowym.

Metody produkcji koła stożkowego

Wiadomo, że produkcja dowolnego produktu zależy od materiałów użytych do jego wykonania. W tym przypadku również jakość materiału oraz kształty i wielkość urządzenia opartego na projektach są dość zmienną kwestią – zwykle jednak jeśli chodzi o koła stożkowe nóż Fellowsa jest niezbędny. Biorąc pod uwagę wszystkie te materiały, kształty, rozmiary i konstrukcje, istnieją też różne metody wykonania kół stożkowych.

Najpopularniejsze metody:

  • Metoda Gleasona
  • Metoda Klingelnberga

Różnica między tymi dwoma podejściami polega na skoku zębów. Ze względu na wygodę i popularność najczęściej stosuje się metodę Gleansona. Koła zębate stożkowe maszyn formowane są różnymi metodami i terminami w zależności od ich wygody użytkowania i popularności wśród klientów. Niemniej jednak jak widać – jest w czym wybierać, jeśli chodzi o możliwości i rodzaje, dlatego jest więcej niż pewne, że każdy znajdzie odpowiedni sposób na to, by dopasować koła stożkowe produkowane na zamówienie do swoich potrzeb. Podstawą jest znalezienie doświadczonego i profesjonalnego producenta, który będzie w stanie odpowiedzieć na te specyficzne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *