Istnieje niepoprawna opinia, iż dziecka do drugiego roku życia nie trzeba badać okulistycznie. Nic bardziej mylnego bowiem okazuje się, że zez u dziecka może być wykryty już po 3 miesiącu jego życia. Zadbajmy więc o zdrowie naszej pociechy i kontrolujmy jego narząd wzroku, przecież to jeden z najważniejszych narządów ciała człowieka.
Oczywiście, zez u noworodka może być fizjologiczny i jest to zjawisko wręcz całkiem normalne. Po tym okresie jest to już nieprawidłowość i leczenie zeza jest konieczne. Pamiętajmy, że zez u dziecka wiąże się z obniżoną ostrością pola widzenia oka. Jeśli zastosowana zostanie natychmiastowa kuracja to jest duża szansa, że powstałe niedowidzenie będzie odwracalne.
U dzieci najczęściej pojawia się zez jednostronny a jego leczenie w początkowej fazie nie jest trudne – zazwyczaj to zez pozorny, którego kuracja polega na czasowym wyłączeniu oka poprzez jego zasłonięcie.
Pamiętajmy, że nieinwazyjne leczenie zeza może trwać nawet kilka lat. U kilkulatków skuteczne okazują się być okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. Leczenie zeza to również ćwiczenia ortoptyczne, dzięki którym usprawnia się mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie gałek ocznych.
Warto wiedzieć, że tylko 15% małych pacjentów, u których zdiagnozowano zeza jest poddawanych zabiegom chirurgicznym w celu niwelowania tego rodzaju wady wzroku. Zez wykryty w początkowym etapie rozwoju można skutecznie leczyć całkowicie bezpiecznymi metodami.