lista biegłych sądowych płock

Dziecko jako świadek

W postępowaniach sądowych nierzadko udział biorą osoby niepełnoletnie. Okazuje się, że polskie sądownictwo przewiduje dla nich specjalne warunki, w jakich dochodzi do zeznań. Nie ma wątpliwości, że przecież zeznania małoletnich mogą być głównym dowodem w sprawie.

Jak odbywa się zeznanie osób niepełnoletnich?

Przede wszystkim sędzia ma obowiązek powołać do sprawy biegłego sądowego o konkretnej specjalizacji. Przesłuchanie musi odbyć się na przykład przy udziale biegłego psychologa. Co ciekawe, wszystkich biegłych o różnych specjalizacjach można bez problemu znaleźć w sieci. Wystarczy wpisać hasło typu „lista biegłych sądowych płock”, by sprawdzić, którzy biegli powoływani są do spraw z udziałem dzieci.

Przesłuchania małoletnich nie tylko odbywają się przy udziale biegłego psychologa, ale w specjalnie dostosowanych do tego warunkach. To tzw. przyjazne pokoje, w których dziecko nie czuje presji ani stresu i może swobodnie odpowiadać na zadawane pytania.

Zadaniem biegłego psychologa jest potwierdzenie wiarygodności zeznać niepełnoletnich, które przecież mogą stanowić dowód w sprawie. Nie ma mowy o manipulacjach czy innym wpływie na to, co mówi dziecko. To zresztą dlatego nie zawsze dopuszcza się udział w przesłuchaniach rodziców ani stron, których postępowanie dotyczy. W każdym przypadku należy zadbać o jego psychiczny komfort, tak aby wizyta w sądzie nie była dla niego traumą – w niektórych przypadkach dopuszcza się także przesłuchania w miejscach innych niż sąd, np. w szpitalu czy domu, w którym mieszka małoletni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *