dur brzuszny szczepionka

Tajlandia – przygotowania przed wyjazdem

Tajlandia jest coraz częściej wybieranym kierunkiem, który obierają polscy turyści. Nie ma w tym w sumie nic dziwnego. To egzotyczny zakątek, z przepięknymi widokami, aromatycznym jedzeniem i kulturą, która jest tak odległa od naszej. Tajlandia zapewnia też szereg atrakcji, z których korzystają przyjezdni – celem wielu jest na przykład Bangkok. I chociaż rzeczywiście miejsce to jest warte zobaczenia, to podróżni powinni zachować szczególną ostrożność. Sprawdź, jak przygotować się to wakacji życia w południowo-wschodniej Azji.

Kiedy lecieć do Tajlandii?

Jeśli liczysz na piękna pogodę, na pewno zrezygnuj z wyjazdu do Tajlandii w okresie od czerwca do października. To właśnie wtedy panuje tam pora deszczowa. Optymalne dla nas warunki atmosferyczne panują tam od listopada do lutego. Możemy liczyć na jakieś 30 stopni Celsjusza i pełne słońce.

Przed wylotem odwiedź placówkę medyczną

Wyprawy do Tajlandii nie należy realizować bez odpowiedniego przygotowania. Wakacje życia w tym miejscu muszą być poprzedzone planowaniem z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej kilkumiesięcznym. Niech nie skuszą Cię tanie bilety lotnicze czy super oferta hotelu. Tutaj liczy się nie tylko wypoczynek i rozrywka, ale przede wszystkim zabawa. Pamiętaj, że Tajlandia to część Azji Południowej. Ten rejon naszego świata charakteryzuje się między innymi częstą zachorowalnością na dur brzuszny. Szczepionka dostępna w placówce, która realizuje program medycyny podróży, przygotuje Cię właściwie do tego, byś nie zaraził się tą chorobą.

Szczepionka na dur brzuszny

W Tajlandii nie wystarczy sama profilaktyka, która polega na zachowaniu szczególnych zasad higieny. Powie Ci o tym każdy lekarz. Oczywiście nie wolno spożywać nieprzegotowanej wody z niewiadomego źródła, nie wolno również jeść surowych owoców albo warzyw. Ale to nie wszystko. Musisz wiedzieć, że durem brzusznym zarazisz się też poprzez kontakt z nosicielem tej choroby, a więc nie tylko poprzez układ pokarmowy.

Tak naprawdę jedyną skuteczną metodą, by wakacje życia przebiegły w pełnym zdrowiu jest szczepiona na dur brzuszny. Ta realizowana jest seriami. Pierwsze szczepienie powinno odbyć się na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Ostatnie najpóźniej tydzień przed lotem.

Środki farmakologiczne

Sama szczepionka nie zawsze jest wystarczająca, by zachować pełne zdrowie. Bagaż turysty, który wybiera się do Tajlandii, powinien zostać wyposażony również w pokaźną apteczkę. W niej znaleźć się powinny leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Nie powinno również zabraknąć plastrów, okładów i gazików.

Obowiązkiem są plastry opatrunkowe oraz woda utleniona. Warto zabrać ze sobą także środki, które będą niwelować biegunkę czy zaparcia. Profilaktycznie zaleca się codzienne stosowanie probiotyków, które będą regulować florę bakteryjną układu pokarmowego. Turyści powinni zabrać też moskitierę i środki, które będą odstraszać insekty. Trzeba wiedzieć, że dur brzuszny nie jest jedyną powszechną choroba w Tajlandii. Szereg z nich roznoszą owady, w tym komary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *