Ekogroszek

Ekologiczne rodzaje opału

Odkąd paliwa, takie jak węgiel czy koks znacznie podrożały, zaczęto interesować się odnawialnymi źródłami energii. Wpływ na ten fakt ma nie tylko niska cena generacji ogrzewania czy pozyskiwania ciepłej wody, ale również to, że korzystając z bio opału nie zanieczyszczamy naszego środowiska. Co więcej, według standardów unijnych, każde gospodarstwo domowe już do 2020 roku musi wymienić czy zmodernizować piec tak, by móc wykorzystywać właśnie ekologiczne rodzaje opału.

Paliwa ekologiczne zaliczają się do odnawialnych źródeł energii, czyli takich, które nie zanieczyszczają środowiska a ich zasoby odnawiają się w niedługim czasie. Co więcej, zasoby te są tak naprawdę niewyczerpywalne. W odróżnieniu więc od węgla, nie ma tutaj ryzyka niedostatecznych dostaw opału.

Do bio paliw zalicza się biogaz, pellet, biomasa czy ekogroszek. To również energia generowana poprzez kolektory słoneczne, czyli solary. W Polsce jednak najczęściej wykorzystuje się kotły na biomasę czy piec na ekogroszek. Biomasa to nic innego jak odpady roślinne – gałęzie, spad drzewne, liście, zboże, igliwie, makulatura. Ekogroszek zaś produkowany jest z węgla kamiennego bądź brunatnego jednak cechuje go niska zawartość stężenia siarki i innych niekorzystnych substancji. Dzięki temu spalanie jest nie tylko wydajne, ale i ekologiczne, do środowiska nie są emitowane spaliny, nie powstaje smog.

Warto jeszcze dodać, że wszyscy, którzy zdecydują się na zainstalowanie pieca ekologicznego bądź wymienią stary na właśnie taki mogą liczyć na dotację państwową. W Polsce trwa obecnie kampania promująca ekologiczne rodzaje opału, która zachęca do korzystania z bezpiecznych dla otoczenia i środowiska kotłów. Na pewno trzeba to wziąć pod uwagę planując ogrzewanie naszego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *